Podczas upałów korzystanie z klimatyzacji stało się normą. Na zewnątrz ponad 30 stopni Celsjusza. Chcesz się schłodzić, więc włączasz klimatyzację. Po paru minutach jej działania na obudowie pojawia się woda i zaczyna ciec na podłogę lub co gorsza zaczyna ciec po ścianie powodując zacieki. Aby uniknąć zniszczeń musisz wyłączyć klimatyzator i zadzwonić po serwis klimatyzacji. Jakie są przyczyny wycieku wody z klimatyzatora? Czy oznacza to poważną awarię urządzenia? Dowiesz się o tym z niniejszego artykułu.

Przyczyny wycieku wody z klimatyzacji

Przyczyn takiego zachowania klimatyzatora może być kilka. Mogą one zwiastować większe lub mniejsze problemy. Poniżej opiszemy kilka najczęstszych przyczyn wycieku wody z klimatyzatora. 

Zatkany odpływ skroplin

Nawet dokładne i regularne (co miesięczne) czyszczenie filtrów jednostki wewnętrznej przez użytkownika nie gwarantuje, że zatrzyma wszystkie drobiny. Dostają się one do wnętrza urządzenia i bardzo duża ich część osadza się na tacy skroplin. Może być to początkiem rozwoju kolonii pleśni i grzybów, które zwiększają problem z odprowadzaniem wody. Taka sytuacja może doprowadzić do zatkania się króćca odpływowego. Woda zacznie się zbierać w tacce, aż ta się przepełni i woda zacznie się przelewać przez górną jej krawędź i dalej na zewnątrz urządzenia. Nieprawidłowo wykonany przegląd klimatyzatora może pogorszyć sytuację, gdyż niewypłukany środek chemiczny może spowodować powstanie osadu, który dodatkowo zatrzymuje kondensat.

Uszkodzona lub brudna pompa kondensatu

Konstrukcyjnie klimatyzatory różnią się. Nie w każdym urządzeniu pompa skroplin jest tak zamontowana, by w przypadku jej awarii klimatyzator został wyłączony. Jeżeli tak się stanie to awaria pompki skroplin da efekt w postaci wycieku wody z klimatyzatora. Tego typu awarię mogą spowodować zanieczyszczenia (zatkany filtr na ssaniu pompki lub zawieszony pływak), uszkodzenia mechaniczne oraz elektryczne. 

Ważną sprawą jest to, że gdy urządzenie posiada pompkę skroplin to należy ją konserwować razem z innymi elementami klimatyzatora. Często zdarza się, że pompkę należy wymienić wcześniej, gdyż nigdy nie była konserwowana. Taka wymiana to koszt kilkuset złotych.

Oblodzony parownik

Dzieje się tak, kiedy temperatura na powierzchni chłodnicy jest w granicach 0 stopni Celsjusza. W takim wypadku element ulega oszronieniu lub oblodzeniu. Taka sytuacja może zdarzyć się w przypadku, gdy:

  • Mamy do czynienia z niedoborem freonu
  • Wystąpiła awaria wentylatora jednostki wewnętrznej
  • Całe urządzenie jest mocno zanieczyszczone, co utrudnia przepływ powietrza.

Parownik to nic innego jak wężownica z rurki miedzianej z aluminiowymi lamelami (cienkie blaszki). Jeżeli brud utrudnia przepływ powietrza przez bloki lamelowe w chłodnicy to temperatura w tym miejscu może spaść do 0 stopni, co prowadzi do oszronienia lub oblodzenia tego elementu.

Cieknący klimatyzator – podsumowanie

Woda cieknąca z klimatyzatora nie musi oznaczać od razu poważnego problemu. Jednakże znalezienie źródła wycieku i naprawę, warto zlecić fachowcowi, gdyż wiele z omawianych elementów jest delikatnych i nieprofesjonalne wykonanie naprawy może pogorszyć stan urządzenia. Zawsze to pewniej bardziej bezpiecznie, jeśli na nasz klimatyzator rzuci okiem profesjonalny serwis klimatyzacji. Turek jak i Kalisz to na szczęście miasta, w których z pomocą przychodzimy my! Zapraszamy do kontaktu!