Klimat w naszym kraju się zmienił. Lata są coraz cieplejsze, dlatego wiele osób decyduje się na klimatyzację domową. Klimatyzatory nie są jednak urządzeniami bezobsługowymi. Żeby Twój klimatyzator domowy spełniał wszystkie swoje funkcje i działa prawidłowo musisz zadbać o jego regularne przeglądy oraz czyszczenie. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o serwisie klimatyzacji.

Czyszczenie klimatyzacji – dlaczego jest takie ważne?

Prawidłowo działający klimatyzator zapewni Ci nie tylko przyjemny chłód w upalne letnie dni, lecz także zadba o jakość i czystość powietrza w Twoim domu – regularny serwis to zdrowie domowników. Powietrze, które przetwarza powinno być czyste i pozbawione wszelkich drobnoustrojów. W tym celu w urządzeniu umieszczone są odpowiednie filtry powietrza. To właśnie one zapewniają domownikom wysokiej jakości powietrze bez zanieczyszczeń, wirusów oraz bakterii. Zatrzymuje się na nim także kurz oraz pył. Dlatego jego regularne wymiany są tak ważne.

Samo czyszczenie klimatyzatorów nie jest trudną sprawą. Panel oraz obudowę wystarczy przetrzeć z kurzu suchą ściereczką raz na tydzień. Jeśli chodzi o czyszczenie wnętrza, jest to rzecz, którą możesz robić zdecydowanie rzadziej, ale nie zwlekaj z tym również zbyt długo, ponieważ może mieć to negatywne skutki na zdrowie Twoje oraz Twojej rodziny.

Wymiana filtra – kiedy jest konieczna?

Przyjmuje się, że filtr w klimatyzacji domowej powinno wymieniać się raz na 1-3 miesięcy. Tak dużo rozbieżność wynika z faktu indywidualnego stopnia zanieczyszczeń oraz częstotliwości używania urządzenia w każdym domu. Jeśli mieszkasz w niewielkiej miejscowości i korzystasz z klimatyzatora sporadycznie, możesz pozwolić sobie na wymianę filtra 4 razy w roku. Jednak osoby, które mieszkają w dużym mieście, gdzie występuje duży smog i używają klimatyzacji na co dzień, powinny wymieniać go raz w miesiącu.

Sama wymiana nie powinna sprawić Ci większych trudności. W urządzeniach tego typu filtr znajduje się zazwyczaj pod panelem czołowym. Wystarczy otworzyć urządzenie, zlokalizować filtr i wymienić go na nowy. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach – zadzwoń do nas!

Możesz także zainwestować w filtr wielokrotnego użytku, który wyczyścisz samodzielnie. W przypadku gdy jego producent nie zaleci inaczej, będzie Ci do tego potrzebny wyłącznie odkurzacz lub ciepła woda. Aczkolwiek decydując się na filtr wielokrotnego użytku, musisz zdawać sobie sprawę, że jego czyszczenie musi odbywać się co najmniej raz w miesiącu. Przy takim rozwiązaniu należy też pamiętać o okresowym odgrzybianiu klimatyzacji.

W przypadku, gdy nie czujesz się na siłach, żeby samodzielnie wyczyścić swój klimatyzator, warto wezwać specjalistę. Przy okazji wymiany filtra przeprowadzi on także przegląd Twojego urządzenia. Będziesz mieć wtedy pewność, że powietrze w Twoim domu jest czyste i świeże.