Klimatyzacja to jeden z wynalazków, które cieszą się coraz większą popularnością. Stała się zupełnie naturalnym elementem wyposażenia biur, instytucji publicznych oraz sklepów. Decydujemy się również pójść o krok dalej i zamontować ją w domowym zaciszu. Nie ma w tym niczego dziwnego, bowiem to znakomita inwestycja, która pozwala nam cieszyć się optymalnymi warunkami niezależnie od pogody na zewnątrz. Czy jest coś przyjemniejszego niż powrót do domu, w którym panuje odprężający chłód, podczas gdy temperatury na świeżym powietrzu są wyjątkowo wysokie, a promienie słoneczne intensywne? Warto pamiętać o tym, że aby klimatyzacja właściwie spełniała swoją rolę, trzeba odpowiednio o nią dbać.

Czy klimatyzacja może doprowadzić do problemów ze zdrowiem?

Klimatyzator chłodzi powietrze, w wyniku czego powstaje wilgoć. Znajduje się ona wewnątrz urządzenia, co stwarza środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów, które mogą stanowić spore ryzyko dla zdrowia. Wbrew pozorom nietrudno o to, by zarodniki grzybów zaczęły rozwijać się niepokojąco szybko – dlatego odgrzybianie klimatyzacji jest takie ważne. Umieszczone w klimatyzatorze roznoszą się w powietrzu, a co za tym idzie – są wdychane do płuc, prowadząc do różnego rodzaju chorób i reakcji uczuleniowych. Częstym problemem jest również niewłaściwa praca klimatyzacji, która może chłodzić zbyt mocno. Regularne doświadczanie nagłych i tak intensywnych różnic temperatur jest w stanie skutkować przeziębieniem i problemami układu oddechowego. Jak zapobiegać tego rodzaju niebezpiecznym zjawiskom? Kluczem do sukcesu jest przeprowadzanie serwisu klimatyzacji przynajmniej dwa razy w roku.

Zaufać specjalistom od klimatyzacji

Odpowiedzialni za serwisowanie klimatyzacji specjaliści dokonają fachowej diagnozy urządzenia. Pozwoli ona na szybkie wychwycenie ewentualnych problemów i podjęcie działań, które mają na celu ich wyeliminowanie. Urządzenie zostanie solidnie wyczyszczone, dzięki czemu z jego wnętrza zniknie nadmiar kurzu, pozostałych zanieczyszczeń oraz grzybów. Taki klimatyzator będzie pracował efektywniej i nie będzie stwarzał ryzyka dla zdrowia. Jeśli w urządzeniu zacznie rozwijać się pleśń, konieczne może okazać się także odgrzybianie klimatyzacji przeprowadzane między innymi poprzez proces ozonowania. Warto powierzyć to zadanie profesjonalistom, gdyż korzystają oni z metod zwalczania pleśni, które są bezpieczne dla ludzi. Regularność serwisu jest tutaj kluczowa, gdyż nawet krótkotrwałe przebywanie w pomieszczeniach o powietrzu niskiej jakości może zauważalnie wpłynąć na samopoczucie zarówno ludzi, jak i zwierząt. Poza tym sprawdza się tu popularne powiedzenie, według którego lepiej zapobiegać, niż leczyć.