Latem niewątpliwie wielu z nas wręcz marzy, aby we własnym domu posiadać klimatyzację, która przynosi ulgę, kiedy na zewnątrz panują upały. Czy więc wraz z upływem lata upływa także przydatność klimatyzatora? Otóż jak się okazuje, urządzenie to może przydać się także jesienią czy wczesną zimą, gdy za oknem nie ma jeszcze mrozów. Wówczas klimatyzator może służyć do dogrzania mieszkania. Oto kolejna z zalet, dla których montaż klimatyzacji w Twoim domu jest wart rozważenia!

Na czym polega funkcja grzania w klimatyzatorach?

Funkcję grzania ma obecnie większość nowoczesnych klimatyzatorów. Grzanie za pomocą klimatyzacji możliwe jest dzięki posiadaniu dodatkowej pompy ciepła, umożliwiającej uzyskanie efektu odwrotnego do chłodzenia, czyli ogrzewania pomieszczenia ciepłym powietrzem. Odwrócenie transportu energii cieplnej jest możliwe dzięki posiadaniu przez układ pracy czynnika chłodzącego specjalnego zaworu czterodrożnego. Dzięki niemu energia cieplna pobrana z otoczenia zostaje przetransferowana z jednostki zewnętrznej do jednostki wewnętrznej, co pozwala na ogrzanie pomieszczenia.

Kiedy najlepiej korzystać z funkcji grzania w klimatyzacji?

Funkcja ta może przydać się zwłaszcza wiosną oraz jesienią, gdyż w tym okresie nie pracuje jeszcze ogrzewanie centralne. Nie ma zatem możliwości, aby jedynie lekko podkręcić kaloryfer dla uzyskania satysfakcjonującej nas temperatury pomieszczenia. Co więcej, warto zauważyć, że ciepło otrzymane za pomocą klimatyzacji jest tańsze, niż ciepło wytwarzane przez grzejniki elektryczne czy tzw. farelki, które często służą w okresie przejściowym dla dogrzania otoczenia. Nie bez znaczenia jest także, że klimatyzatory posiadają specjalne filtry, dzięki którym powietrze wpuszczane do ogrzewanych pomieszczeń jest oczyszczone oraz pozbawione kurzu.

Należy jednak wspomnieć, że funkcja grzania w klimatyzatorach sprawdza się tym lepiej, im wyższa jest temperatura na zewnątrz. Oznacza to, że niestety nie da się zrezygnować z tradycyjnego ogrzewania na rzecz klimatyzatora zimą, kiedy temperatura powietrza spada poniżej 0°C.

Koszty ogrzewania klimatyzacją

Rozpatrując, jakie są koszty ogrzewania klimatyzacją, w pierwszej kolejności należy zauważyć, że sam klimatyzator kosztować będzie około kilku tysięcy złotych. Spore oszczędności można byłoby poczynić, jeżeli chcielibyśmy zrezygnować w całości z centralnego ogrzewania na rzecz klimatyzacji, gdyż przy budowie domu można by zrezygnować z rozprowadzenia instalacji hydraulicznej przeznaczonej dla centralnego ogrzewania. Jest to jednak ryzykowne biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku temperatur poniżej 0°C klimatyzator nie będzie najbardziej wydajny. Generalnie nie należy traktować klimatyzatora z funkcją grzania jako alternatywy dla tradycyjnego ogrzewania w domu. Dodatkowo, użytkowanie tego urządzenia przez cały rok wymusi częstsze korzystanie z serwisu klimatyzacji.

W celu obliczenia dokładnych kosztów prądu powstałych w związku z ogrzewaniem klimatyzacją konieczne będzie odczytanie, jaki pobór mocy ma wybrany przez nas klimatyzator, a także określić powierzchnię, którą ma on ogrzać. Dopiero wówczas jesteśmy w stanie porównać, która opcja będzie dla nas korzystniejsza.

Masz problem z klimatyzatorem, potrzebujesz serwisu klimatyzatora lub odgrzybienia klimatyzacji? Skontaktuj się z nami!