Z roku na rok lata są coraz cieplejsze. Tak pogoda sprzyja podejmowaniu decyzji aby w domu zainstalować klimatyzację. Urządzenia te nie są jednak całkowicie bezobsługowe. Aby klimatyzator był sprawny i nie zagrażał Twojemu zdrowiu należy wykonywać jego przeglądy oraz czyszczenie regularnie. W niniejszym artykule powiemy dlaczego i jak często należy wykonywać przegląd oraz czyszczeni w klimatyzacji domowej.

Dlaczego warto regularnie czyścić klimatyzację domową?

Zadbany klimatyzator zapewni Ci chłód w upalne dni ale także zadba o odpowiednią jakość powietrza. Okresowo wykonywane przeglądy klimatyzacji domowej i firmowej sprawiają też, że dbasz o zdrowie wszystkich domowników. W ten sposób ustrzeżesz się przed powstaniem kolonii drobnoustrojów i grzybów które mogą powstać w urządzeniu. Podczas działania urządzenie emituje je do powietrza a następnie mogą się one przedostać do naszego układu oddechowego. Aby proces ten nie nastąpił w urządzeniu zamontowane są filtry powietrza. Te odpowiednio często wymieniane regularnie zapewniają nam zawsze odpowiednią jakość powietrza. W filtrze oprócz drobnoustrojów i grzybów zatrzymywane są pyły i kurz. 

Czyszczenie klimatyzatora nie jest skomplikowane. Zacznijmy od tego, że raz na tydzień warto przetrzeć z kurzu suchą ściereczką całą obudowę. Wnętrze klimatyzatora nie wymaga aż tak częstego czyszczenia lecz nie wolno tego odkładać na późniejszy termin.

Jak często wymieniać filtr w klimatyzatorze?

Specjaliści zalecają wymianę filtra w klimatyzacji domowej co 3 miesiące. Różnica w częstotliwości wymiany wynika ze stopnia zanieczyszczeń w domu oraz tego jak często urządzenie jest używane. Jeżeli mieszkasz na wsi i klimatyzator włączany jest rzadko to można takie urządzenie przeglądać 4 razy do roku. W sytuacji gdy dom Twój jest w dużym mieście, gdzie istnieje smog warto filtr klimatyzatora wymieniać c miesiąc.

Wymiana filtra klimatyzacji nie jest niczym trudnym. Średnio zdolna pod względem technicznym osoba powinna sobie z tym tematem poradzić. Filtr z reguły znajduje się pod panelem czołowym. Tak więc wystarczy otworzyć urządzenie , znaleźć filtr i po prostu go wymienić. Należy go zamontować w tej samej pozycji co ten filtr, który wyjmujemy – jeden do jednego. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach – zadzwoń do nas!

Na rynku dostępne są także filtry wielokrotnego użytku. Możesz go wyczyścić samodzielnie przy pomocy odkurzacza lub cieplej wody. W niektórych przypadkach producent zaleca inne działania. Musisz jednak pamiętać, że ten rodzaj filtra należy czyścić nie rzadziej niż raz w miesiącu oraz o tym by pamiętać o odgrzybianiu

Podsumowanie

Podstawowe operacje czyszczenia nie powinny nastręczyć ci wiele kłopotu. Jeżeli jeśli nie czujesz się na siłach na rynku jest file firm świadczące usługi serwisowania, czyszczenia oraz odgrzybiania klimatyzacji. Warto zadbać o czystość tego urządzenia gdyż zapewnia ono odpowiednią jakość powietrza a odpowiednio zadbane urządzenia nie niesie ryzyka związanego z naszym zdrowiem.