Grzyb, pleśń i zarodniki pleśni mogą obniżyć jakość powietrza w Twoim domu, zwłaszcza jeśli ktoś z mieszkańców ma alergię. Pleśń rosnąca pojawiająca się w łazience, czy grzyb w piwnicy jest wystarczająco złym omenem, ale co zrobić jeśli grzyb pojawił się w klimatyzatorze? Jakie zagrożenia niesie ze sobą grzyb w klimatyzacji domowej?

Zagrożenia związane z grzybem w klimatyzacji domowej

Jeśli w Twoim domu rośnie grzyb, może on uwalniać zarodniki, które można łatwo wdychać. Grzyby i pleśnie mogą powodować zatkanie nosa, podrażnienie gardła, kaszel lub świszczący oddech, podrażnienie oczu lub, w niektórych przypadkach, podrażnienie skóry. Osoby z alergią na grzyby mogą mieć cięższe reakcje. Ponadto osoby z obniżoną odpornością i z przewlekłymi chorobami, mogą mieć poważne infekcje płuc, gdy są narażone na styczność z grzybem.

Grzyb w klimatyzacji domowej jest równie niebezpieczny jak pleśń czy grzyb pojawiający się w innym miejscu w domu. Jednak funkcją klimatyzatora jest rozprowadzanie chłodnego powietrza w całym pomieszczeniu lub za pomocą kanałów w całym domu. Jeśli klimatyzacja zostanie skażona pleśnią lub pojawi się w niej grzyb, skutecznie rozprowadzi zarodniki po całym pomieszczeniu, a nawet całym domu. Gdy stężenie zarodników grzyba jest wystarczająco wysokie, problem pleśni będzie występował wszędzie, a nie tylko w jednym miejscu. Niestety, zarodniki grzyba, będziesz też wdychać w każdym pokoju, a nawet podczas snu.

Zanieczyszczenie klimatyzacji grzybem znacznie pogarsza zdrowie komfort życia, zamiast świeżego i rześkiego powietrza, otrzymujemy twór naładowany szkodliwymi mikroorganizmami. Część objawów lekceważymy, jednak nie powinniśmy tego robić. Grzyby wywołują alergię, chroniczne zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych, a także silne zatrucia, ponieważ grzyby często są naturalną trucizną. Dodatkowo grzyb w klimatyzacji, sprawia, że powietrze jest stęchłe i ciężkie, co dodatkowo pogarsza odczucia przebywania w takim mieszkaniu.

Skąd może wziąć się grzyb w klimatyzacji i jak tego uniknąć?

Zarodniki pleśni i grzybów są wszędzie. Niestety nie jest możliwe pozbycie się wszystkich zarodników grzyba z domu, a nawet gdyby tak było, za każdym, gdy otworzysz drzwi lub okno, może pojawić się ich więcej. Kiedy zarodniki przeradzają się w grzyb, uwalnia się coraz więcej zarodników, a te wyższe stężenia powodują problemy zdrowotne związane z grzybem. Dlatego kluczowe jest zapobieganie rozwojowi pleśni i grzybów. Tu z pomocą przychodzi właśnie odgrzybianie klimatyzacji – a więc przeprowadzany minimum raz w roku serwis klimatyzacji, polegający na czyszczeniu, odkażaniu i wymianie filtra.

Grzyb potrzebuje do rozwoju dwóch rzeczy: wilgoci i źródła pożywienia. Wilgoć może pochodzić z wysokiej wilgotności, wycieku lub rozlania, które nie są prawidłowo osuszone. W klimatyzatorach wężownice skraplacza i parownika są głównymi przyczynami kondensacji i dlatego mogą powodować wycieki wody, jeśli nie zostaną odpowiednio opróżnione. Z kolei źródłem pożywienia może być powierzchnia na której może rozwijać się grzyb np. cząsteczki organiczne w kurzu, jeśli jest go wystarczająco dużo. Ten niestety zbiera się w klimatyzatorach, co może ułatwić grzybom rozwój i rozprzestrzenianie się.